Latest Results May 2017

London & NHC Development event

6th May 2017 - London & NHC Development  Event - Docklands
 
Gold - Amarah Peters, Bobby Pusey, Levi Peters, Jake Mendy, Rustam Sydykov, Samir Sydykov, Daniels Canko
Silver - Ronnie Berry, Marc Hunt, Waleed Bin Akram
Bronze Jesse Chraniuk, Jacob Berry
 
Fights  45, wins 37 , win ratio 82.2%
YTD fights 412, wins 257 win ratio 62.3%
_____________________________________________________________________________________________________________________________
 
23rd April 2017 - Northern Ireland Open - Londonderry
 
Silver - Bobby Pusey, Chloe Dodge
 
Fights 17, wins 9, win ratio 52.9%
YTD fights 367, wins 220 win ratio 59.9%
______________________________________________________________________________________________________________________________
 
15th April 2017 - Sportif International - Edinburgh, Scotland
 
Silver - Jamie Drew
 
Fights 6, wins 3, win ratio 50.0%
YTD fights 350, wins 211 win ratio 60.3%
________________________________________________________________________________________________________________________________
 
8/9 April 2017 - British Schools Championships - EIS Sheffield
 
Gold - Amarah Peters, Rico Amediku
Bronze - Tyrese Yearwood, Alisa Sydykova, Daniel Canko
 
Fights 46, wins 27, win ratio 58.7%
YTD fights 344, wins 208, win ratio 60.4%
________________________________________________________________________________________________________________________________
 
25th March 2017 - Bishop Stortford Teams - Bishop Stortford
 
Silver - Boys Middleweight (Anasuit Phalasan, Joe Chraniuk, Daniels Canko)
Bronze - Girls Heavyweight (Chloe Dodge, Alisa Sydykova, Amarah Peters), Boys Lightweight (Jamie Drew, Marc Hunt, Levi Peters)
 
Fights 33, wins 20, win ratio 60.6%
YTD fights 298, wins 181 win ratio 60.7%
____________________________________________________________________________________________________________________________________
 
26th March 2017 - Bishop Stortford Red and Yellow Belt Rumble - Bishop Stortford
 
Gold - Charlotte Hunt, Bobby Pusey, 
Silver - Gabby Constantine-Brown, Rico Amediku
Bronze - Isaac Kaminski
 
Fights 16, wins 10, win ratio 62.5%
YTD fights 265, wins 161 win ratio 60.7%
_______________________________________________________________________________________________________________________________________
 
18th March 2017 - HNC Red Belt Rumble - HWJC
 
Gold - Charlotte Timson, Ronnie Berry, Kaiden Usher-Higgins
Silver - Sara Pizun, Liberty Horseman, Gabby Constantine-Brown, Kemuel Edwards
Bronze - Charlotte Hunt
 
Fights 39, wins 20, win ratio 51.3%
YTD fights 249, wins 151 win ratio 60.6%
______________________________________________________________________________________________________________________________________
 
25th February 2017 - Moberly Stars Red and Yellow Belt Rumble - Moberly
 
Gold- Ronnie Berry, Jesse Chraniuk, Bobby Pusey, Walid Bin Akram, Eryk Pizun
Silver - Leo Redfern, Jacob Berry, 
Bronze - Sara Pizun, Isaac Kaminski, Rico Amediku, Marc Hunt, Jake Mendy
 
Fights 36, wins 22, win ratio 61.1%
YTD fights 210, wins 131, win ratio 62.3%
_______________________________________________________________________________________________________________________________________
 
19th February 2017 - South Coast Kyu and Dan grade - Worthing
 
Bronze - Antony Ashton
 
Fights 7, wins 2, win ratio 28.6%
YTD fights 174, wins 109, win ratio 62.6%
_________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
11th February 2017 - MJC Red and Yellow Belt Rumble - HWJC
 
Gold - Jesse Chranuik, Bobby Pusey, Leo Redfern, Charlotte Timson, Ronnie Berry
Silver - Marc Hunt, Gabby Constantine-Brown, Isa Khan
Bronze - Rico Amediku, Isaac Kaminski, Zebedee Pearson, Charlotte Hunt, Sara Pizun, Michael Woodley, Kayn Taylor-Weekes, Kemuel Edwards 
 
Fights 47, wins 27, win ratio 57.4%
YTD fights 167, wins 104, win ratio 62.2%
________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
5th February 2017 - NHC Orange and Under - HWJC
 
Gold - Levi Peters, Sam Elliot, Amarah Peters, Jamie Vowles
Silver - Jay Parkin, Walid Bin Akram, Jesse Chraniuk
Bronze - Ronnie Berry
 
Fights 28, wins 22, win ratio 78.6%
YTD fights 120, wins 77, win ratio 64.1%
______________________________________________________________________________________________________________________________________
 
4th February 2017 - English Junior Open - Thetford
 
Silver - Jamie Drew
Bronze - Chloe Dodge
 
Fights 7, wins 5, win ratio 71.40%
YTD fights 92, wins 55, win ratio 59.8%
_________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
29th January 2017 - HNC British Schools Qualifier - HWJC
 
Gold - Levi Peters, Amarah Peters, Sam Elliot, Jou Chraniuk, Daniel Canko, Kim Day, Samir Sydykov
Silver - Marc Hunt
 
Fights 27 wins 20, win ratio 74.1%
YTD fights 85, wins 50, win ratio 58.8%
________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
28th January 2017 - Eurometropole Masters - Lille, France
 
Bronze - Sam Chraniuk
 
Fights 4, wins 2, win ratio 50.0%
YTD fights 58, wins 30, win ratio 51.7%
__________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
28th and 29th January 2017 - Midland Age Band - Walsall
 
Bronze - Chloe Dodge
 
Fights 18, wins 8, win ratio 44.4%
YTD fights 54, wins 28, win ratio 51.9%
____________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
22nd January 2017 - South Coast Green and Under - Worthing
 
Gold - Levi Peters, Joe Chraniuk, Alisa Sydykova
Silver - Jesse Cgraniuk, Bobby Pusey, Emils Canko, Amarah Peters
Bronze - Marc Hunt, Kim Day
 
Fights 36, wins 20, win ratio 55.5%
YTD fights 36, wins 20, win ratio 55.5%
 ___________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
MJC End of Year Award Winners - 2016
 
Lion Cub of the Year - Stanley Pusey
Shiai Cup - Jesse Chraniuk
Most Improved - Marc Hunt
Spirit of Judo - Joe Chraniuk
Players Player - Jamie Drew
Senior of the Year - Antony Ashton 
 
Congratulations to all the winners.
 
________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
4th December 2016 - Midland Area Senior Open - Walsall
 
Gold - Antony Ashton
Bronze - Andy Cribbes
 
Fights 5, wins 3, win ratio 60.0%
YTD fights 852, wins 503, win ratio 59.0%
________________________________________________________________________________________________________________________
 
4th December 2016 - British Junior Championships - Sheffield
 
Bronze - Chloe Dodge
 
Fights 17, wins 8, win ratio 47.1%
YTD fights 847, wins 500, win ratio 59.0%
____________________________________________________________________________________________________________
 
27th November 2016 - High Wycombe Mini Mon - HWJC
 
Gold - Bobby Pusey, Levi Peters, Amarah Peters, Marc Hunt, Jacob Berry, Eryk Pizun
Silver - Ronnie Berry, Walid Bin Akram
 
Fights 36, wins 28, win ratio 77.8%
YTD fights 830, wins 492, win ratio 59.3%
_______________________________________________________________________________________________________________
 
26th November 2016 - Northern Home Counties Kyu Cup - HWJC
 
Silver - Samir Sydykov
Bronze - Rustam Sydykov, Mike Elliot
 
Fights 9, wins 3 win ratio 33.3%
YTD fights 794, wins 464 win ratio 58.4%
__________________________________________________________________________________________________________________________________
 
12th November 2018 - London Area British Schools Qualifier - Docklands
 
Gold - Jesse Chraniuk, Chloe Dodge
Silver - Tyrese Yearwood, Emils Canko, Anasuit Phalasan, Alisa Sydykova
Bronze - Amarah Peters, Joe Chraniuk, Daniel Canko
 
Fights 30, wins 15 win ratio 50%
YTD fights 785, wins 461 win ratio 58.7%
_________________________________________________________________________________________________________________________________ 
 
24/25 September 2016 - Southend Intenational 
 
Gold - Jesse Chraniuk, Bobby Pusey
Bronze - Amarah Peters, Joel Paines
 
Fights 36, wins 119 win ratio 52.8%
YTD fights 755, wins 446 win ratio 59.1% 
______________________________________________________________________________________________________________________________________
 
16th October 2016 - NHC Mini Mon - HWJC
 
Gold - Amarah Peters, Levi Peters, Waleed Bin Akram, Eryk Pizun
Silver - Jesse Chraniuk, Bobby Pusey, Jacob Berry
 
Fights 30, wins 21, win ratio 70.0%
YTD fights 717, wins 425 win ratio 59.3%
_________________________________________________________________________________________________________
 
8th October 2016 - MJC Green and Under - HWJC
 
Gold - Chloe Dodge, Alisa Sydykova, Jesse Chraniuk, Ronnie Berry, Levi Peters, Jay Parkin, Jamie Drew, Anasuit Phalasan
Silver - Amarah Peters, Jacob Berry, Marc Hunt, Tyrese Yearwood
Bronze - Waleed Bin Akram, Emils Canko, Alastair Pinner, Joe Chraniuk
 
Fights 58, wins 38, win ratio 65.5%
YTD fights, 687, wins 404, win ratio 58.8%
__________________________________________________________________________________________________________
 
8th October 2016 - British Masters - Meadowbank Edinburgh
 
Bronze - Antony Ashton
 
Fights 4, wins 2, win ratio 50.0%
YTD fights 629, wins 366, win ratio 58.2%
_________________________________________________________________________________________________________
 
2nd October 2016 - Senior High Grade and Masters Open - Walsall
 
Gold - Andy Cribbes (Open)
Silver - Andy Cribbes (Group)
 
Fights 7, wins 4, win ratio 57.1%
YTD fights 625, wins 364 win ratio 58.2%
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
1st October 2016 - High Wycombe Kyu Cup - HWJC
 
Silver - Rustam Sydykov, Mike Elliot, Daniel Canko
 
Fights 18, wins 8, win ratio 44.4%
YTD fights 618, wins 360 win ratio 58.3%
________________________________________________________________________________________________________
 
24th September 2016 - London Green and Under - Docklands
 
Gold - Jesse Chraniuk, Anasuit Phalasan
Silver - Amarah Peters, Levi Peters, Joe Chraniuk
Bronze - Alisa Sydykova, Jay Parkin
 
Fights 25, wins 19, win ratio 76.0%
YTD fights 600, wins 352 win ratio 58.7%
 
________________________________________________________________________________________________________
 
19th September 2016 - Crayford and Metro Red and Yellow - London
 
Gold - Bobby Pusey, Jacob Berry, Levi Peters
Silver - Jesse Chraniuk, Ronnie Berry, Leo Redfern, Isaac Kaminski, Amarah Peters
Bronze - Monty Dorling, Marc Hunt
 
Fights 32, wins 21, win ratio 65.6%
YTD fights 575, wins 333 win ratio 57.6%
________________________________________________________________________________________________________
 
11th September 2016 - Heart of England - Walsall
 
Silver - Jamie Drew
Bronze - Chloe Dodge
 
Fights 11, wins 5, win ratio 45.5%
YTD Fights 543, wins 312 win ratio 57.7% 
________________________________________________________________________________________________________
 
27th August 2016 -British SN Championships - Stoke Mandeville
 
Bronze - Liam Avis Bates
 
Fights 3, wins 0, win ratio 0%
YTD fights 532, wins 307, win ratio 57.7%
________________________________________________________________________________________________________
 
14th August 2016 - Eastern Area Open - Thetford
 
Gold - Jesse Chraniuk, Jamie Drew
Bronze - Chloe Dodge, Joe Chraniuk
 
Fights 15, wins 10, win ratio 66.7%
YTD fights 529, wins 307, win ratio 58.0%
________________________________________________________________________________________________________
 
24th July 2016 - Western Area Open - Western-Super-Mare
 
Gold - Jesse Chraniuk, Jamie Drew
Silver - Amarah Peters
Bronze - Chloe Dodge, Levi Peters
 
Fights 21, wins 9, win ratio 42.9%
YTD fights 514, wins 297, win ratio 57.8%
____________________________________________________________________________________________________________________________
 
17th July 2016 - NHC Don Werner Memorial Championships - HWJC
 
Gold - Amarah Peters, Chloe Dodge, Tyrese Yearwood, Emils Canko, Joe Chraniuk
Silver - Jesse Chraniuk, Bobby Pusey, Monty Dorling
Bronze - Kim Day, Sam Elliot, Jamie Drew
 
Fights 49, wins 30, win ratio 61.2%
YTD fights 493, wins 288, win ratio 58.4%
______________________________________________________________________________________________________________________________
 
16th July 2016 - High Wycombe Ne-Waza Championships - HWJC
 
Gold - Andy Cribbes
Silver - Rustam Sydykov
Bronze - Rustam Sydykov (Open), Andy Cribbes (Open)
 
________________________________________________________________________________________________________________________________
 
2nd July 2016 - British Team Championships - Walsall Campus
 
Silver - Alisa Sydykova (representing Northern Home Counties)
 
Fights 4, wins 2, win ratio 50%
YTD fights 444, wins 258 win ratio 58.1%
________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
25th/26th June 2016 - Kent International - Medway Leisure Centre, Gillingham
 
Gold - Amarah Peters, Jamie Derw
Silver - Anasuit Phalasan
Bronze - Chloe Dodge, Alisa Sydykova, Levi Peters, Joe Chraniuk 
 
Fights 39, wins 26, win ratio 66.7%
YTD fights 440, wins 256, win ratio 58.2%
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
28th May 2016 - High Wycombe Masters - HWJC
 
Gold - Joel Paines
Silver - Colin McKenna
Bronze - Andy Cribbes
 
Fights 10, wins 7, win ratio 70%
YTD fights 401, wins 230, win ratio 57.4%
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
21st May 2016 - London Open - Sportsdock, Docklands, London
 
Gold - Jamie Drew
 
Fights 13, wins 5, win ratio 38.5%
YTD fights 391, wins 223, win ratio 57.0%
________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
15th May 2016 - 61 JC Green and Below - HWJC
 
Gold - Alisa Sydykova, Levi Peters
Silver - Rico Amidiku, Waleed bin Akram, Tyrese Yearwood, Jamie Drew
Bronze - Amarah Peters, Kim Day, Jay Parkin, Marc Hunt, Tommy Harris, Emils Canco
 
Fights 42, wins 25, win ratio 59.5%
YTD fights 378, wins 218, win ratio 57.7%
________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
23rd April 2016 - NHC Pre-Cadet and Cadet Ranking Open - Hornchurch 
 
Gold - Jamie Drew
Silver - Chloe Dodge
Bronze - Alisa Sydykova, Anasuit Phalasan
 
Fights 18, wins 10, win ratio 55.6%
YTD fights 336, wins 193, win ratio 57.4%
________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
16th April 2016 - Bishop Stortford Red and Yellow Belt Rumble - Bishop Stortford
 
Gold - Jessie Chraniuk, Bobby Pusey, Levi Peters, Amarah Peters
Bronze - Monty Dorling, George Dorling
 
Fights 19, wins 14, win ratio 73.7%
YTD fights 318, wins 183, win ratio 57.5%  
______________________________________________________________________________________________________________
 
2nd/3rd April 2016 - British Schools Championships - EIS Sheffield
 
Gold - Chloe Dodge
Bronze - Tyrese Yearwood, Samir Sydykov       read BFP report
 
Fights 24, wins 15, win ratio 62.5%
YTD fights 299, wins 169, win ratio 56.5%
_______________________________________________________________________________________________________________
 
20th March 2016 - Southern Area Open - K2 Crawley
 
Gold - Chloe Dodge
Silver - Alisa Sydykova, Jamie Drew, Joe Chraniuk
Bronze - Kim Day, Samir Sydykov
 
Fights 15, wins 8 , win ratio 53.3%
YTD fights 275, wins 154, win ratio 56.0%
__________________________________________________________________________________________________________________
 
19th March 2016 - NHC Red Belt Rumble -HWJC
 
Bronze - Cerys Little, Jesse Chraniuk, Leo Redfern
 
Fights 17, wins 9, win ratio 52.9%
YTD fights 260, wins 146, win ratio 56.2%
___________________________________________________________________________________________________________________
 
13 March 2016 - MJC Under 8 Preparation Event - Kings Wood School
 
Silver - Liberty Horseman, Stanley Pusey, Michael Woodley, Maxim Vynnyskyy, Harrison Elliot
Bronze - Zebedee Pearson, Izayah Edwards, Wyatt Borgeson, Elliot Smith
 
Fights 31, wins 17, win ratio 54.8%
YTD fights 243, wins 137, win ratio 56.4%
____________________________________________________________________________________________________________________
5th March 2016 - Crayford and Metro Orange and Under - Thomas Tallis School, London
 
Gold - Amarah Peters, Bobby Pusey, Tyrese Yearwood
Bronze - Amarah Peters, Jesse Chraniuk
 
Fights 22, wins 12, win ratio 54.5%
YTD fights 212, wins 120, win ratio 56.6%
________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
13th February 2016 - MJC Red and Yellow Belt Rumble - HWJC
 
Gold - Victoria Daley, Amarah Peters (x2),  Jesse Chraniuk, Bobby Pusey,  Rico Amediku, Leo Redfern, Levi Peters
Silver - Alana Little, Isaac Kaminski, Marc Hunt, Jay Parkin
Bronze - Cortez Little, Nils Matisov, Talvin Ghag, Cerys Little, George Dorling, Monty Dorling, Alana Little, Tommy Harris, Ben Peapell
 
Fights 59, wins 34, win ratio 57.6%
YTD fights 190, wins 108, win ratio 56.8%
____________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
7th February 2016 - Surrey Senior Open - Redhill
 
Bronze - Joel Paines
 
Fights 4, wins 2, win ratio 50%
YTD Fights 131, wins 74, win ratio 56.5%
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
7th February 2016 - NHC Orange and Under - HWJC
 
Silver - Alex Ludlow
Bronze - Bobby Pusey, Levi Peters, Tyrese Yearwood, Danny Allen
 
Fights 30, wins 15, win ratio 50%
YTD Fights 129, wins 74, win ratio 57.4%
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
31st January 2016 - Midland Area Age Banded - Walsall Campus
 
Bronze - Jamie Drew
 
Fights 14, wins 7, win ratio 50%
YTD Fights 99, wins 59, win ratio 59.6%
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
23rd January 2016 - NHC Schools Qualifier - Mark Hall Sports Centre, Harlow
 
Gold - Tyrese Yearwood, Chloe Dodge, Alisa Sydykova
Silver - Samir Sydykov (q), Anasuit Phalasan
Bronze - Sam Elliot, Kim Day, Andriy Zapotitchny
 
Fights 27, wins 15, win ratio 55.6%
YTD Fights 85, wins 52, win ratio 61.2%
________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
16th January 2016 - Southern Area Schools Qualifier - Medway Park Leisure Centre, Gillingham.
 
Gold - Anasuit Phalasan (q), Jesse Chraniuk 
Silver - Sam Elliot, Joe Chraniuk (q)
Bronze - Kim Day
 
Fights 20, wins 13, win ratio 65.0%
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
20th December 2015 - High Wycombe mini mon  - HWJC
 
Gold - Amarah Peters, Levi Peters, Walid Bin Akram, Emils Canko
Silver - Jesse Chraniuk, Jay Parkin
Bronze - Bobby Pusey, Ben Peapall
 
Fights 38, wins 23, win ratio 60.5%
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
MJC End of Year Awards - 2015
 
Lion Cub of the Year - Harrison Elliott
Shiai Cup - Levi Peters
Most Improved - Anusit Phalasan
Spirit of Judo - Isaac Kaminski
Players Player - Levi Peters
Senior of the Year - Antony Ashton 
 
Congratulations to all the winners.
 
2015 competition statistics (2014 in brackets)
Competitions attended: 36 (31)
Medals won: 206 (221), Gold 83 (77), Silver 54 (67), Bronze 69 (77)
Wins: 528 (473)
Losses: 378 (390)
Win ratio: 58.2% (54.8%)
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
5th and 6th December 2015 - British Cadet and Pre-Cadet Championships - EIS Sheffield
 
Bronze - Chloe Dodge, Jamie Drew 
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
29th November 2015 - MJC Under 8's - Kingswood School
 
Gold - Abbie Newell, Liberty Horseman, Harrison Elliot, Stanley Pusey, Maxim Vynnytskyy
Silver - Elliott Smith, Kemuel Edwards,
Bronze - Izayah Edwards
 
Throw of the Day - Harrison Elliot
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
28th November 2015 - Northern Home Counties Kyu Grade Championships - HWJC
 
Gold - Mike Elliot, Josh Hemsley
Silver - Melissa Creamer, Alex Ludlow, Andy Cribbes, Antony Ashton
Bronze - Andriy Zapotichny
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
14th November 2015 - London Areaa British Schools Qualifier - SportsDock - London
 
Gold - Jamie Drew (q), Chloe Dodge (q), Alisa Sydykova (q)
Silver - Tyrese Yearwood
Bronze - Sam Elliot, Anasuit Bun Phalasan, Kim Day, Samir Sydykova, Owen Burton 
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
7th November 2015 - Harlow JC Under 16's - Harlow Leisurezone
 
Gold - Levi Peters, Jesse Chraniuk, Amarah Peters
Silver - Owen Burton
Bronze - Chloe Dodge, Kim Day, Alisa Sydykova, Jamie Drew, Tyrese Yearwood, Joe Chraniuk
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
24th and 25th October 2015 - Southend International - Southend
 
Gold - Ansuit Bun Phalasan
Silver - Chloe Dodge, Alisa Sysykova, Joe Chraniuk
Bronze - Jamie Drew, Jesse Chraniuk, Levi Peters
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
18th October 2015 - NHC Mini Mon - HWJC
 
Gold - Amarah Peters, Jesse Chraniuk, Levi Peters, Sam Elliot, Tyrese Yearwood
Silver - Bobby Pusey
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
17th October 2015 - British Masters Championships - Walsall 
 
Gold - Antony Ashton, Sam Dobrowolski, Paul Horseman.         Gallery
 
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
10th October 2015 - MJC Greenand Under - HWJC
 
Gold - Levi Peters, Sam Elliot, Anasuit Bun Phalasan, Kim Day, Alisa Sydykova
Silver - Dylan Saganowski, Jay Parkin, Chloe Dodge
Bronze - Victoria Daley, Paige Chambers, Jamie Drew, Joe Chraniuk
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
4th October 2015 - Come on you Reds - K2 - Crawley
 
Gold - Jesse Chraniuk, Levi Peters
Silver - Bobby Pusey, Leo Redfern
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
3rd October 2015 - High Wycombe Kyu Cup - HWJC
 
Silver - Rustam Sydykov, Antony Ashton
Bronze - Mike Elliot, Rob Dorling, Jack Ovens
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
24th September 2015 - World Veteran Championships - Amsterdam - Netherlands
 
Silver - Sam Dobrowolski
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
19th September 2015 - NHC Red Belt Rumble - Harlow Judo Club - Harlow
 
Gold - Jesse Chraniuk, Bobby Pusey, Leo Redfern, Levi Peters
Silver - Dylan Saganowski, Monty Dorling
Bronze - George Dorling
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
5th September 2015 - Heart of England -Walsall Sports Campus
 
Silver - Chloe Dodge
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
29th August 2015 - British Special Need Championships -Stoke Mandeville Stadium, Stoke Mandeville
 
Bronze - Liam Avis-Bates
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
26th July 2015 - Western Area Open - Hutton Moor Leisure Centre,Weston-super-Mare
Gold - Jamie Drew, Emils Canko, Alisa Sydykova
Bronze - Kim Day
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
19th July 2015 - HNC Split Grade - HWJC
 
Gold - Chloe Dodge, Alisa Sydykova
Silver - Kim Day, Joe Chraniuk, Devon Chapman, Daniel Canko
Bronze - Emils Canko, Jamie Drew, Ansuit Bun Phalasan
 
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
18th July 2015 - High Wycombe Ne Waza Championships - HWJC
 
Gold - Andy Cribbes
Silver - Rustam Sydakov
Bronze - Joel Paines
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
27th June 2015 - Kent International - Medway Park, Gillingham, Kent
 
Silver - Ansuit Bun Phalasan, Daniel Canko
Bronze - Kim Day, Emils Canko, Owen Burton
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
14th June 2015 - South Coast Red and Yellow belt Rumble, Worthing Leisure Centre, Worthing
 
Gold - Jesse Chraniuk, Leo Redfern, Levi Peters
Silver - Monty Dorling, Brandon Maslen, Luke Stallwood, Emils Canko, Sam Elliot
Bronze - Amarah Peters, George Dorling
 
_________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
13th June 2015 - Samurai Senior Kyu and Masters - Samurai JC - Kidderminster
 
Bronze - Antony Ashton
 
__________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
6th June 2015 - NHC Open, Harlow Leisure Zone, Harlow
 
Gold - Chloe Dodge, Kim Day
Bronze - Devon Chapman
_________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
31st May 2015 - Hampshire Split Grade Championships, Fleming Park Leisure Centre, Hampshire
 
Gold - Laura Plumridge, Antony Ashton
Bronze - Dan Linehan
___________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
30th May 2015 - High Wycomber Masters, HWJC
 
Gold - Andy Cribbes
Silver - Paul Pusey
Bronze - Tim Burt
___________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
30th May 2015 - European Veterans Championships, Balatonfured, Hungary
 
Silver - Sam Dobrowolski
____________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
23rd May 2015 - London Open - SportsDock University of East London
 
Silver - Jamie Drew
Bronze - Kim Day, Alisa Sydykova, Ansuit Bun Phalasan
______________________________________________________________________________________________________________________________________
 
17th May 2015 - 61 Club Green and Under - HWJC
 
Gold - Amarah Peters, Chloe Dodge, Tyrese Yearwood, Emils Canko, Ansuit Bun Phalasan, Owen Burton
Silver - Kim Day, Alisa Sydykova, Daniel Canko
Bronze - Luke Stallwood, Anrejs Romanovskis, 
_____________________________________________________________________________________________________________________________________
 
9th May 2015 - Rush Judo Development event - Berkhamstead
 
Gold - Abbie Newell,  Bobby Pusey (x2), Stanley Pusey, Cortez Little, Leo Meeks
Silver - Harrison Elliot, Dylan Saganowski
Bronze - Liberty Horseman, Nils Matisov
___________________________________________________________________________________________________________________________________
 
2nd May 2015 - London & NHC Development Event - University of East London
 
Gold - Antony Ashton
 
_____________________________________________________________________________________________________________________________________
 
25th April 2015 - Crayford and Metro Orange and Under - Thomas Tallis School, London
 
Gold - Chloe Dodge, Jesse Chraniuk, Luke Stallwood, Joe Chraniuk
Silver - Emils Canko, Devon Chapman
Bronze - Kim Day, Leo Redfern, Jamie Drew, Sam Elliot
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
29th March 2015 - MJC U8 Preparation Event - Kingswood School
 
Gold - Leo Redfern, Jesse Chraniuk, Cortez Little, Bobby Pusey
Silver - Abbie Newell, Leo Meeks, Dylan Saganowski
Bronze - Isaac Kaminski, Harrison Elliot, Nils Matisov, Zeb Pearson, Stanley Pusey
 
Spirit of Judo award - Abbie Newell.                                                            Gallery
Player of the Day award - Jesse Chraniuk
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
28th March 2015 - NHC Red Belt Rumble - HWJC
 
Gold - Amara Peters, Levi Peters, Bhargav Rentala
Bronze - Marc Hunt, George Meeks, Jay Parkin, 
 
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
7th March 2015 - British Schools Championships - Ice Sheffield
 
Silver - Chloe Dodge.                                                   Gallery
 
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
22nd February 2015 - Soath Coast Dan and Kyu grade Championships - Worthing Leisure Centre
 
Gold - Antony Ashton
Silver - Dan Linehan
Bronze - Laura Plumridge
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
14th February 2015 - MJC Red and Yellow Belt Rumble - HWJC
 
Gold - Charlie Williams, Levi Peters, Jamie Drew, Luke Stallwood, Sam Elliot, Emils Canko
Silver - Elodie Marsland, Ben Peapell, Rico Amediku, 
Bronze - Victoria Daley, Samuel O'Dell, Jamie Abass, Nathan Walford, Thomas Strong, Marc Hunt, Rowan Flanagan, Conner Aubrey, Jamie Dove, Tommy Harris, Tyrese Yearwood
 
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
8th February 2015 - NHC Orange and below - HWJC
 
Gold - Ansuit Bun Phalasan, Kim Day
Silver - Emils Canko, Joe Chraniuk, Devon Chapman, Alisa Sydykova 
Bronze - Jamie Drew
________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
24th January 2015 - British Schools Championships NHC Qualifier - HWJC
 
Gold - Kim Day, Alisa Sydykova, Samir Sydykov
Silver - Jamie Drew, Chloe Dodge, Anusit Bun Phalasan, Nikita Romanovskis
Bronze - Devon Chapman
________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
18th January 2015 - Kent Kyu Grade Open - Dartford
 
Gold - Antony Ashton, Mike Merron  
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
18th January 2015 - British Schools Championships Midland Qualifier - Nottingham
 
Gold - Owen Burton (Qualified)
Bronze - Anusit Bun Phalasan, Devon Chapman, Andrew Zapotichny 
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
Congratulations to our 2014 award winners
 
Lion Cub of the Year - Dylan Saganowski
Spirit of Judo - Jay Parkin
Most Improved Player - Devon Chapman
Shiai Cup - Anusit Bun Phalasan 
Players Player of the Year - Luke Stallwood
Senior of the Year - Andy Cribbes
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
20th December 2014 - High Wycombe Mini Mon - HWJC
 
Gold - Jamie Drew, Luke Stallwood, Emils Camko, Kim Day, Andreas Romanovskis
Bronze - Tyrese Yearwood
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
29th November 2014 - Northern Home Counties Kyu Grade Championships - HWJC
 
Gold - Anthony Ashton
 
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
23rd November 2014 - MJC Under 8 preparation event - Kings Wood School
 
Gold - Stanley Pusey, Nils Matisov, Charlie McNight, Bobby Pusey, Leo Redfern, Harrison Elliot
Silver - Monty Dorling, Dylan Saganowski, Jesse Chraniuk,
Bronze - Zeb Pearson, Isaac Kaminski
 
Player of the Day Award - Leo Redfern
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
22nd November 2014 - London British Schools Qualifier - University of East London
 
Gold - Anusit Bun Phalasan, Samir Sydykov, Nikita Romanovskis (Qualified)
Silver - Alisa Sydykova, Kim Day, Jamie Drew (Qualified)
Bronze - Chloe Dodge, Devon Chapman
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
2nd November 2014 - Harlow J C  Championships - Leisure Zone -Harlow
 
Gold - Samir Sydykov
Silver Chloe Dodge, Kim Day
Bronze - Tyrese Yearwood, Joe Chraniuk
 
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
25th October 2014 - Southend International - Southend Tennis and Leisure Centre - Southend
 
Gold - Anusit Bun Phalasan
Silver - Chloe Dodge, Andrew Zapotichny
Bronze - Kim Day, Alisa Sydykova, Samir Sydykov
 
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
19th October 2014 - Northern Home Counties mini mon - HWJC
 
Gold - Kim Day, Jamie Drew, Sam Elliot, Emils Canko, George Wellington
Silver - Devon Chapman, Andreas Romanovskis, Ali Hamed
Bronze - Levi Peters, Ben Morgan
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
18th October 2014 - British Masters Championships - Glades Leisure Centre - Kiddiminster
 
Gold - Sam Dobrowolski, Colin McKenna
Silver - Paul Pusey, Paul Horseman, Colin McKenna (Open)
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
4th October 2014 - High Wycombe Kyu Cup - HWJC
 
Gold - Andy Cribbes
Bronze - Dan Linehan
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
25th September 2014 - World Veteran Championships - Malaga, Spain
 
Silver - Samantha Dobrowolski.                             Article
 
_______________________________________________________________________________________________________________________________
 
14th September 2014 -  Dartford Red, Yellow and Orange - Dartford Performance Institute
 
Gold - Levi Peters, Kim Day, Ronan Day, Owen Burton
Silver - Chloe Dodge, Nicole Dodge, Alisa Sydokova, Devon Chapman
Bronze - Elodie Marsland, Rico Amediku, Micaela Day, Jay Parkin, Tyrese Yearwood, 
 
________________________________________________________________________________________________________________________________
 
9th August 2014 -  MJC Orange and Under - HWJC
 
Gold - Jamie Drew, Chloe Dodge, Kim Day, Devon Chapman, Owen Burton
Silver - Sam Elliott, Nicole Dodge, Ronan Day
Bronze - Tyrese Yearwood, Joe Chraniuk, Bunn Phalasan
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
 3rd August 2014 - Western Area Open - Oasis Leisure Centre, Swindon
 
Gold - Joe Chraniuk
Silver - Chloe Dodge, Kim Day
Bronze - Anusit Bun Phalasan, Devon Chapman, Owen Burton
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
27th July 2014 - Midland Area Championships - Walsall Sports Centre
 
Gold - Chloe Dodge, Kim Day, Devon Chapman, Ronan Day
Silver - Anusit Bun Phalasan
Bronze - Nicole Dodge, Luke Stallwood, Joe Chraniuk, Owen Burton
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
26th July 2014 - High Wycombe Ne Waza Championships - HWJC
 
Gold - Melanie Sears, Andy Cribbes
Silver - Andy Cribbes (Open)
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
20th July 2014 - Don Werner Memorial Championships - HWJC
 
Gold - Jamie Drew, Nicole Dodge
Silver - Chloe Dodge, Kim Day
Bronze - Tyrese Yearwood, Devon Chapman, Joe Chraniuk, Owen Burton
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
6th July 2014 - Hampshire Open and SN Open - Mountbatten Centre, Portsmouth
 
Gold - Chloe Dodge, Kim Day, Jamie Drew, Joe Chraniuk, Anusit Bun Phalasan, Devon Chapman, Callum Saganowski, Liam Avis-Bates
Silver - Nicole Dodge, Jamie Cooper
Bronze - Alisa Sydykova, Owen Burton
 
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
28th  June 2014 - Kent International  - Crystal Palace National Sports Centre
 
Silver - Alisa Sydykova
Bronze - Jamie Drew, Kim Day, Nicole Dodge
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
22nd June 2014 - MJC Under 8's - Kings Wood Junior School
 
Gold - Elodie Marsland, Bobby Pusey
Silver - Samuel O'Dell, Alfie White
Bronze - Nils Matison, Marcis Lazdins, Jesse Chraniuk
 
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
7th June 2014 - Bedminster Annual Championships - Ashton Park Sports Centre, Bristol
 
Gold - Nicole Dodge, Anusit Bun Phalasan, Devon Chapman, Daniel Canko, Callum Saganowski
Silver - Chloe Dodge, Kim Day, Ronan Day, Joe Chraniuk
Bronze - Luke Stallwood, Emils Canko
 
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
24th May 2014 - High Wycombe Masters - HWJC
 
Gold - Sue Carter, Sam Dobrowolski, Andy Cribbes, Paul Pusey
Silver - Tim Burt
Bronze - Joel Paines
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
17th May 2014 - 61JC Green and Under - HWJC 
 
Gold - Kim Day, Nicole Dodge, Callum Saganowski, Samir Sydykov
Silver - Alisa Sydykova, Owen Burton, Daniel Canko
Bronze - Anusit Bun Phalasan, Emils Canko, Joe Chraniuk, Nikita Romanovskis
 
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
26th April 2014 - Crayford and Metro Red, Yellow and Orange - Thomas Tallis School, London
 
Gold - Samir Sydykov
Silver - Alisa Sydykova, Nicole Dodge, Daniel Canko
Bronze - Michaela Day, Jamie Abbas, Samuel Abbas, Ronan Day
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
12th April 2014 - London Open - SportsDock, Docklands, London
 
Silver - Kim Day
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
6th April 2014 - NHC Orange and Under - HWJC 
 
Gold - Alisa Sydykova, Katie Allen, Daniel Canko
Silver - Kim Day, Callum Saganowski, Ali Hamed
Bronze - Jamie Drew, Devon Chapman, Samir Sydykov
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
29th March 2014 - NHC Red Belt Rumble - HWJC
 
Gold - Ben Walford
Silver - Micaela Day, Holly Sweeney, Levi Peters
Bronze -Aidan Long, Ronan Day
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
22nd March 2014 - MJC Under 8 Preparation Event - MJC
 
Gold - Elodie Marsland, Dylan Saganowski, Bobby Pusey, Rico Amediku
Silver - Samuel O'Dell, Jesse Chraniuk
Bronze - Archie Vincent, Nils Matison, Marcis Lazdins
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
15th March 2014 - South of England Green and Under - K2 Crawley
 
Gold - Kim Day, Alisa Sydykova, Ben Morgan
Silver - Devon Chapman, Nicole Dodge, Samir Sydykov
Bronze - Jamie Drew, Emils Canko, Danny Allen, Daniel Canko, Katie Allen
 
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
23rd February 2014 - South Coast Kyu and Dan Championships - Worthing 
 
Gold - Laura Plumridge
Bronze - Sue Carter, Rustam Sydykov, Liam Avis-Bates
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
22nd February 2014 - MJC Red and Yellow Belt Rumble - HWJC
 
Gold - Luke Stallwood, Anusit Bun Phalasan, Emils Canko, Alisa Sydykova
Silver - Tyrese Yearwood, Zak Saganowski, Michaela Day, Sam Elliot, Samuel Abbas, Kim Day
Bronze - Jamie Drew, Libby Cowland, Sophie Plumridge, Cassie Smith, Nathan Walford, Aidan Long, Jeremiah Cross, Ben Anderson, Connor Aubrey, Jay Parkin
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
2nd February 2014 - Midland Area U21 Age Banded - Walsall Campus
 
Silver - Kim Day
 
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
25th January 2014 - South Coast Green and Under - Worthing Leisure Centre
 
Silver - Callum Saganowski
Bronze - Kim Day
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
 Congratulations to our 2013 award winners
 
Lion Cub of the Year - Bobby Pusey
Spirit of Judo - Tyrese Yearwood
Most Improved Player - Samir Sydykov
Shiai Cup - Callum Saganowski
Players Player of the Year - Samir Sydykov
Senior of the Year - Sam Dbrowolski
___________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
14th December 2013 - British Junior Championships - EIS Sheffield
 
Bronze - Kelly Dean
 
_____________________________________________________________________________________________________________________________________
 
1st December 2013 - High Wycombe JC Mini Mon - HWJC 
 
Gold - Kim Day, Alisa Sydykova, Samir Sydykov, Daniel Canko, Nikita Romanovskis
Silver - Emils Canko, Samuel Abbas, Nicole Dodge, Andreas Romanovskis, Owen Burton
Bronze - Tyrese Yearwood, Jake Mendy, Ben Morgan
____________________________________________________________________________________________________________________________________
 
30th November 2013 - Northern Home Counties Kyu Grade Championships - HWJC
 
Silver - Christopher Lane
_____________________________________________________________________________________________________________________________________
 
24th November 2013 - Sussex Senior Grade Banded - Worthing 
 
Gold - Christopher Lane
Bronze - Rustam Sydykov
_____________________________________________________________________________________________________________________________________
 
17th November 2013 - South Coast U16 Open - Worthing
 
Gold - Samir Sydykov
Silver - Joe Chraniuk, Chloe Dodge
Bronze - Kim Day, Tyrese Yearwood, Luke Stallwood, Callum Saganowski
______________________________________________________________________________________________________________________________________
 
9th November 2013 - Northern Home Counties Red Belt Rumble - HWJC
 
Gold - Alfie Griffiths, Ben Morgan
Silver - Emils Canko, Jake Mendy
Bronze - Micaela Day, Anusit Bun Phalasan, Cameron Hathaway-Enright
________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
3rd November 2013 - MJC Under 8's - Kingswood School
 
Gold - Jesse Chraniuk, Charlie Williams, Bobby Pusey, Levi Peters
Silver - Archie Vincent, Dylan Saganowski, Elodie Marsland, Daniel Burch, Sophie Plumridge
Bronze - Samuel O'Dell, Rico Amediku, Edward Firmin, Jamie Abbas, Daniel Matasa, Alfie White
 
Throw of the Day - Elodie Marsland
______________________________________________________________________________________________________________________________________
 
26/27th October 2013 - Southend International - Southend Leisure Centre
 
Silver - Callum Saganowski, Daniel Canko, Kim Day (Grp 2)
Bronze - Samir Sydykov, Nikita Romanovskis, Chloe Dodge, Kim Day (Grp 1)
 
______________________________________________________________________________________________________________________________________
 
20th October 2013 - NHC Mini Mon - HWJC 
 
Gold - Alisa Sydykova, Ben Chapman, Owen Burton
Silver - Jake Mendy, Emils Canko, Daniel Canko
 
_______________________________________________________________________________________________________________________________________
 
12th October 2013 - MJC Orange and Under - HWJC
 
Gold - Nikita Romanovskis
Silver - Jamie Drew, Chloe Dodge, Joe Chraniuk, Daniel Canko
Bronze - Kim Day, Jake Mendy, Umar Hamed, Ben Chapman, Ali Hamed, Owen Burton
 
______________________________________________________________________________________________________________________________________
 
5th October 2013 - Kyu Grade Cup - HWJC
 
Bronze - Liam Avis-Bates, Andy Cribbes, Dan Linehan
 
______________________________________________________________________________________________________________________________________
 
22nd September 2013 - Sussex Red and Yellow Belt Open - Worthing Leisure Centre - Worthing
 
Gold - Kim Day, Samir Sydydkov
Silver - Tyrese Yearwood, Ben Chapman, Sam Abbas 
Bronze - Devon Chapman, Jamie Drew, Jay Parkin, Aiden Long, Alisa Sydykova
______________________________________________________________________________________________________________________________________
 
22nd September 2013 - British under 10/11Championships - Glades Leisure Centre - Kidderminster
 
 Bronze - Chloe Dodge
 
______________________________________________________________________________________________________________________________________
 
21st September 2013 - British Open Masters Championships - Glades Leisure Centre - Kidderminster
 
Gold - Sam Dobrowoski (x2 group and open), Colin McKenna
Silver - Paul Pusey
 
____________________________________________________________________________________________________________________________________
 
1st September 2013 - Northern Home Counties Cadet Ranking - HWJC
 
Gold - Kelly Dean
_____________________________________________________________________________________________________________________________________
 
17th August 2013 - Eastern Area Open - Breckland Leisure Centre, Thetford
 
Gold - Joe Chraniuk
Silver - Kim Day
Bronze - Chloe Dodge
______________________________________________________________________________________________________________________________________
 
27th July 2013 - West of England Open - Oasis Leisure Centre, Swindon
 
Gold - Kelly Dean, Chloe Dodge
Bronze - Amber Smith, Kim Day, Callum Saganowski
______________________________________________________________________________________________________________________________________
 
20th July 2013 - NHC SPLIT GRADE CHAMPIONSHIPS - HWJC
 
Gold - Alisa Sydykova, Callum Saganowski, Nikita Romanovskis
Silver- Chloe Dodge, Samir Sydykova
Bronze - Jamie Drew, Tyrese Yearwood, Joe Chraniuk, Ben Chapman
________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
13th July 2013 - LONDON OPEN - EAST DOCKLANDS UNIVERSITY
 
Gold - Chloe Dodge
Silver - Kelly Dean
_______________________________________________________________________________________________________________________________________
 
29th June 2013 - KENT INTERNATIONAL - CRYSTAL PALACE NATIONAL SPORTS CENTRE 
 
Silver - Chloe Dodge, Daniel Canko
Bronze - Joe Chraniuk
______________________________________________________________________________________________________________________________________
 
23rd June 2013 - HERTFORDSHIRE SCHOOLS - BERKHAMPSTEAD LEISURE CENTRE
 
Gold - Jesse Chraniuk, Bobby Pusey, Jamie Abass, Charlie Williams, Jamie Drew, Tyrese Yearwood, Callum Saganowski, Daniel Canko
Silver - Luke Stallwood, Sam Ellis, Emils Canko, Chloe Dodge, Aidan Long, Jake Mendy, Joe Chraniuk, Ben Chapman
Bronze - Dylan Saganowski, Luke Sweeney, Michaela Day, Sam Abbas, Jordyn Rose, Emily Drew, Kim Day, Devon Chapman, Joe Reily, Ben Morgan
_______________________________________________________________________________________________________________________________________
 
16th June 2013 - MJC UNDER 8's - MICKLEFIELD JUDO CLUB
 
Gold - Elodie Marsland, Luke Sweeney, Bobby Pusey, Charlie Williams
Silver - Archie Vincent
Bronze - Jesse Chraniuk, Dylan Saganowski, Beau Morris, Sophie Birch, Daniel Mutasa, Jamie Abbas
______________________________________________________________________________________________________________________________________
 
15th June 2013 - BEDMINSTER CHAMPIONSHIPS - ASHTON PARK, BRISTOL
 
Gold - Kim Day, Joe Chraniuk, Daniel Canko
Bronze - Chloe Dodge, Callum Saganowski
___________________________________________________________________________________________________________________________________
 
13th June 2013 - EUROPEAN MASTERS CHAMPIONSHIPS - PARIS
 
Silver - Sam Dobrowolski
 
__________________________________________________________________________________________________________________________________
 
25th May 2013 - DARTFORD RED, YELLOW AND ORANGE BELT RUMBLE - DARTFORD JC
 
Gold - Callum Saganowski, Samir Sydykov, Katie Allen 
Silver - Kim Day, Chloe Dodge, Sam Elliot, Jake Mendy, Sam Abbas, 
Bronze - Micheala Day, Anusit Bun Phalasan, Emils Canko, Joe Reily, Joe Chraniuk, Daniel Canko
_______________________________________________________________________________________________________________________________________
 
19th May 2013 - 61 GREEN BELT AND BELOW - HWJC
 
Gold - Chloe Dodge, Callum Saganowski, Samir Sydykov, Nikita Romanovshia
Silver - Kim Day
Bronze - Alisa Sydykova, Daniel Canko, Harry Vincent, Katie Allen
 
____________________________________________________________________________________________________________________________________
 
7th April 2013 - NHC ORANGE AND BELOW CHAMPIONSHIPS - HWJC
 
Gold - Alisa Sydykova, Katie Allen, Callum Saganowski
Bronze - Chloe Dodge, Joe Chraniuk, Samir Sydykov, Ben Chapman, Nikita Romanovski
 
_______________________________________________________________________________________________________________________________
 
24th March - WINDSOR U8's - WINDSOR JC 
 
Gold - Michaela Day, Jamie Abbas, Jesse Chraniuk, Bobby Pusey
Silver - Elodie Marsland, Dylan Saganowski, Charlie Williams
 
________________________________________________________________________________________________________________________________
 
23rd March 2013 - COVENTRY GRADE BANDED - HEREWARD COLLEGE, COVENTRY
 
Green & Under Section
Silver - Joe Chraniuk, Callum Saganowski
Bronze - Samir Sydykov
 
Yellow and Under Section
Gold - Chloe Dodge, Alisa Sydykova, Joe Reily, Callum Saganowski
Silver - Nicole Dodge, Joe Chraniuk, Samir Sydykov
Bronze - Zak Saganowski
 
23rd March 2013 - NORTHERN HOME COUNTIES RED BELT RUMBLE - HWJC
 
Gold - Kim Day, Jamie Drew, Harry Gregg, Jake Mendy, Ben Morgan, Andrejs Romanovski
Bronze - Michael Allaway, Devon Chapman, Emils Canko
 
_________________________________________________________________________________________________________________________________
 
17th March 2013 - SOUTH COAST GREEN AND UNDER - K2 CRAWLEY
 
Gold - Nicole Dodge
Silver - Alisa Sydykova, Daniel Canko
Bronze - Joe Chraniuk, Callum Saganowski, Samir Sydykov
 
17th March 2013 - MJC RED BELT RUMBLE - HWJC
 
Gold - Devon Chapman
Silver - Jamie Drew, Tyrese Yearwood
Bronze - Kim Day, Michael Allaway, Jake Mendy, Harry Gregg, Samuel Abbas
 
_______________________________________________________________________________________________________________________________

9th March 2013 - BRITISH SCHOOLS CHAMPIONSHIPS - EIS SHEFFIELD

Gold - Amber Smith                                                            (Gallery)

___________________________________________________________________________________________________________________________

24th February 2013 - SUSSEX SENIOR GRADE BANDED CHAMPIONSHIPS - WORTHING

Gold - Mike Merron

___________________________________________________________________________________________________________________________

18th February 2013 - NORTH WEST AGE BANDED - ST. HELENS

Bronze - Kelly Dean

__________________________________________________________________________________________________________________________________

10th February 2013 - NORTHERN HOME COUNTIES SENIORS AND MASTERS - HWJC

Gold - Sam Dobrowolski (Masters)
Bronze - Sam Dobrowolski (Seniors)

___________________________________________________________________________________________________________________________________

3rd February 2013 - MIDLAND AREA AGE BANDED - WALSALL

Bronze - Kelly Dean

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________

27th January 2013 - SOUTH COAST GREEN BELT AND BELOW - WORTHING LEISURE CENTRE

Bronze - Chloe Dodge                                                                

________________________________________________________________________________________________________________________________________________

13th January 2013 - BRITISH CADET CHAMPIONSHIPS - EIS SHEFFIELD 

Gold - Kelly Dean                                                                  (Article)

_____________________________________________________________________________________________________________________

2012 CLUB AWARD WINNERS

Spirit of Judo - Harry Vincent
Most Improved Player - Alisa Sydykova
Shiai Cup - Joe Chraniuk
Players Player - Chloe Dodge

___________________________________________________________________________________________________________________________________

9th December 2012 - NHC AGE BANDED CHAMPIONSHIPS - HARLOW LEISUREZONE

Gold - Kim Day, Joe Chraniuk, Amber Smith
Silver - Nicole Dodge, Liam Avis-Bates
Bronze - Chloe Dodge, James Morris                                     

___________________________________________________________________________________________________________________________

3rd December 1012 - HIGH WYCOMBE MINI-MON - HWJC

Gold - Chloe Dodge, Callum Saganowski, Francesca Hitchins, Samir Sydykov, Daniel Canco, Nikita Romanovskis                                                                                           (Gallery)
Silver - Joe Chraniuk, Nicole Dodge
Bronze - Danny Allen, Kim Day, Joseph Reilly, Alisa Sydykova, Andrejs, Romanovskis                                         

__________________________________________________________________________________________________________________________________

24th November 2012 - SOUTHERN AREA JUNIOR/YOUTH OPEN - K2 CRAWLEY

Gold - Chloe Dodge
Silver - James Morris, Daniel Canko

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

18th November 2012 - BJC (CLOSED) NATIONALS - HEREFORD

Gold - Amber Smith

__________________________________________________________________________________________________________________________________________

17th November 2012 - HARLOW AGE BANDED CHAMPIONSHIPS - HARLOW LEISUREZONE

Gold - Joe Chraniuk, Samir Sydykov, Nicole Dodge, Andriy Zapotichny              (Gallery)
Silver - Emils Canko, Alisa Sydykova,
Bronze - James Morris, Samuel Abbas, Jake Mendy, Chloe Dodge, Anusit Bun Phalasan, Liam Avis-Bates                                         

______________________________________________________________________________________________________________________________________

4th November 2012 - SAMURAI MINI MON - KIDDERMINSTER

Bronze - Harry Vincent

________________________________________________________________________________________________________________________________________________

3rd November 2012 - NHC RBR - PASSMORE ACADEMY, HARLOW

Gold - Kim Day, Nicole Dodge
Bronze - Jamie Drew, Jordyn Rose, Emils Canko

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

27 & 28th October 2012 - SOUTHEND LEISURE AND TENNIS CENTRE - SOUTHEND 

Gold - Sam Dobrowolski
Silver - Alisa Sydykova, Callum Saganowski
Bronze - Kim Day, Chloe Dodge                                              (Gallery)                                                     

____________________________________________________________________________________________________________________________________

20th October 2012 - NORTHERN HOME COUNTIES MINI MON - HARLOW LEISURE ZONE

Gold - Nicole Dodge, Tyrese Yearwood, Daniel Canko
Silver - Jake Mendy, Aliisa Sydykova, Samir Sydykov
Bronze - Chloe Dodge                                                            (Gallery)

_______________________________________________________________________________________________________________________________________

14th October 2012 - BRITISH JUNIOR CHAMPIONSHIPS - ICE SHEFFIELD

Silver - Kelly-Marie Dean                                                          (Article)

___________________________________________________________________________________________________________________________

7th October 2012 - DEVIZES OPEN - DEVIZES LEISURE CENTRE , WILTSHIRE

Gold - Chloe Dodge
Silver - Aliisa Sydykova
Bronze - Joe Chraniuk _____________________________________________________________________________________________________________________________________________

6th October 2012 - KYU CUP - HWJC

Silver - Mike Merron

________________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
28th September 2012 - COVENTRY AUTUMN CHAMPIONSHIPS - HEREWOOD COLLEGE, COVENTRY
 
Gold - Danny Allen, Joe Chraniuk, Nicole Dodge, Daniel Canko
Silver - Tyrese Yearwood, Emils Canko, Samir Sydykov, Katie Allen
Bronze - Chloe Dodge, Kim Day, Danny Allen (+1 weight & grade category)
_______________________________________________________________________________________________________________________________
 
28th September 2012 - BRITISH MASTERS - QUEENS UNIVERSITY, BELFAST
 
Gold - Samantha Dobrowolski, Colin McKenna
Silver - Paul Horseman
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
23rd September 2012 - SOUTH COAST RED & YELLOW BELT RUMBLE - WORTHING
 
Gold - Chloe Dodge, Alisa Sydykova, Daniel Canko, Joe Chraniuk, Samir Sydykov,
Silver - Nicole Dodge, Harry Vincent
Bronze - Jamie Drew, Tyrese Yearwood, Anusit Bun Phalasan, Jordyn Rose , Emils Canko 
 
___________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
3rd September 2012 - NORTHERN HOME COUNTIES AGE BANDED OPEN - H.W.J.C.
 
Gold - Kim Day
Silver - Tyrese Yearwood, Callum Saganowski, James Morris
Bronze - Joseph Reilly, Joseph Chraniuk
_________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
10th August 2012 - EASTERN AREA AGE BANDED OPEN - BRECKLAND LEISURE CENTRE, NORFOLK
 
Bronze - Joe Chraniuk, Jamie Vowles
 
_________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
22nd July 2012 - NHC RED BELT RUMBLE - HWJC
 
Gold - Chloe Dodge, Nicole Dodge, Alisa Sydykova, Nikita Romanovskis, Daniel Canko, Francesca Hitchins
Silver - Jordyn Rose
Bronze - Tom Smith, Emils Canko, George Childs
 
_________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
15th July 2012 - WEST OF ENGLAND OPEN CHAMPIONSHIPS - OASIS CENTRE - SWINDON
 
Gold - Chloe Dodge
Silver - Sam Dobrowolski
Bronze - Alisa Sydykova
_________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
14th July 2012 - BRITISH S.N. CHAMPIONSHIPS - OASIS CENTRE - SWINDON
 
Gold - Liam Avis-Bates (2) Individual and Team
Silver - Jamie Cooper
Bronze - Sarah Jordan 
____________________________________________________________________________________________________________________________________
 
7th July 2012 - NATIONAL AREA TEAM CHAMPIONSHIPS - E.I.S - SHEFFIELD
 
Silver - Sam Dobrowolski (Northern Home Counties Senior Ladies)
 
____________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
30th June 2012 - N.H.C. SPLIT GRADE TOURNAMENT - H.W.J.C.
 
Gold - Kelly-Marie Dean
Silver - Amber Smith, Adam Stevenson
Bronze - Danny Allen, Joseph Reilly, Jamie Vowles, Liam Avis-Bates.
______________________________________________________________________________________________________________________________________
 
24th June 2012 - HERTFORDSHIRE SCHOOLS INVITATION - BERKHAMSTEAD
 
Gold - Jamie Drew, Joseph Reily, Callum Saganowski, Samir Sydykov, Chloe Dodge, Amber Smith.
Silver - Nicole Dodge, Emils Canko, Daniel Canko, Alisa Sydykova, Danny Allen, Katie Allen.
Bronze - Tyrese Yearwood.
______________________________________________________________________________________________________________________________________
 
23rd June 2012 - KENT INTERNATIONAL - CRYSTAL PALACE N.S.C.
 
Gold - Amber Smith
Silver - Kelly-Marie Dean
 
_____________________________________________________________________________________________________________________________________
 
10th June 2012 - SOUTHERN AREA ORANGE AND UNDER - K2 CRAWLEY
 
Gold - Chloe Dodge, Samir Sydykov.
Bronze - Joseph Rieily, Nicole Dodge, Alisa Sydykova, Daniel Canko. 
______________________________________________________________________________________________________________________________________

2nd/3rd June - LONDON INTERNATIONAL - EXCEL CENTRE LONDON

Gold - Kelly-Marie Dean (Juniors), Sam Dobrowolski (Masters)
Silver - Kelly-Marie Dean (Youth)i
Bronze - Chloe Dodge, Nicole Dodge, Sam Dobrowolski (Seniors)____________________________________________________________________________________________________________________________________

27th May - 61 JUDO CLUB GREEN BELT AND UNDER - H.W.J.C.

Silver - Chloe Dodge, Joseph Reilly, Callum Saganowski
Bronze - Ben Chapman, Nikita Romanovskis, Jamie Vowles

________________________________________________________________________________________________________________________________________

20th May 2012 - SAMURAI GRADE BANDED CHAMPIONSHIPS - SAMURAI J.C.

Gold - Nicole Dodge, Daniel Canko, Christopher Lane
Silver - Danny Allen, Jamie Vowles
Bronze - Chloe Dodge, Jordyn Rose ___________________________________________________________________________________________________________________________________________

13th May 2012 - MIDLAND AREA AGE BANDED OPEN - WALSALL

Gold - Katie Allen
Silver - Chloe Dodge, Amber Smith
Bronze - Daniel Canko

___________________________________________________________________________________________________________________________________________

6th May 2012 - B.J.C. NATIONALS - BENHAM ARENA NORTHANTS
 
Gold - Amber Smith
Silver - Kelly-Marie Dean
 
6th May 2012 - WINDSOR MIXED CLUB TEAM EVENT - WINDSOR J.C.
 
Winning team member - Emils Canko
Spirit of Judo award - Chloe Dodge
 
________________________________________________________________________________________________________________________________
 
29th April 2012 - DARTFORD ORANGE AND UNDER - B.J.P.I. DARTFORD
 
Gold - Tyrese Yearwood, Nicole Dodge, Daniel Canko, Jamie Vowles.
Silver - Chloe Dodge, Luke Kempton, Jordyn Rose, Tom Smith, Emils Canko.
Bronze - Domonic Tredwell, Alisa Sydykova, Samir Sydykov, Joseph Chraniuk 
 
________________________________________________________________________________________________________________________________
 
21st April 2012 - NORTHERN IRELAND OPEN MASTERS - BELFAST
 
Gold - Sam Dobrowolski
 
______________________________________________________________________________________________________________________
 
15th April 2012 - NORTHERN HOME COUNTIES - ORANGE AND UNDER - WYCOMBE JUDO CENTRE
 
Silver - Chloe Dodge, Francesca Hitchins, Callum Saganowski, Josh Dean, Samir Sydykov.
Bronze - Alisa Sydykova, Katie Allen, Morgan Haughey, Tom Smith, Daniel Canko, Shaun Thomas, Jack Long. 
 
____________________________________________________________________________________________________________________________________________
 
14th April 2012 - 25th ANNIVERSARY WYCOMBE SENIOR MASTERS - WYCOMBE JUDO CENTRE
 
Gold - Sam Dobrowolski, Paul Horseman.
 
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________ 
 
18th March 2012 - SOUTHERN AREA SENIOR OPEN - K2 CRAWLEY

GOLD - Sam Dobrowolski

______________________________________________________________________________________________________________________________________________

10th March 2012 – BRITISH SCHOOLS CHAMPIONSHIPS – ICE SHEFFIELD

 GOLD – Kelly-Marie Dean

SILVER – Amber Smith

 _________________________________________________________________________________________________________________________________________

11th March 2012 – LITTLEPORT AGE BANDED INVITATION - LITTLEPORT

Gold – Danny Allen, Joseph Reilly, Joe Chraniuk, Tom Smith, Devon Chapman, Callum Saganowski

Silver – Luke Kempton, Chloe Dodge, Harry Vincent

BRONZE – Zac Saganowski

 

11th March 2012 – ENGLISH SENIOR OPEN – ICE SHEFFIELD

 BRONZE – Sam Dobrowolski


 

Saturday 3rd March 2012 - SAMURAI GREEN BELT & UNDER - KIDDERMINSTER

Gold - Danny Allen, Joe Chraniuk and Katie Allen
Bronze - Harry Vincent
_______________________________________________________________________________________________________________________________________ 

Sunday 4th March 2012 - MICKLEFIELD RED BELT RUMBLE  (sponsored by Grant & Stone and Elga) - H.W.J.C.


Gold- Chloe Dodge, Tom Smith, Daniel Canko, Francesca Hitchens, Nikita Romanovskis
Silver - Samir Sydykov, Anastasia Zapotichna 
Bronze - Jamie Drew, Tyrese Yearwood, Michael Allaway, Devon Chapman, Ben Chapman, Nicole Dodge, Ali Hamid